Truck-Drivers-Money-Saving-Tips.com logo

Water Vending Machines:
Bottle Your Own Water Less Expensively


We all need drinking water to live. Certain sources can be very expensive.

Water vending machines let you "bottle your own water" and buy it much less expensively than buying it pre-bottled, especially at some chain truck stops. On this page, we will expose some of the exorbitant prices that get charged for water.



Fill or Refill Your Own Water Jugs

Water vending machines at a Wal-Mart Supercenter in which customers can refill one-gallon water jugs for $0.37 each.

Many Wal-Mart Supercenters (and possibly other grocery stores) have water machines by which customers can fill or refill one-gallon water jugs for $0.37 each.

The company responsible for maintaining the machines pictured at left is Glacier.

We have also seen machines in Supercenters with the brand name Culligan.

The types of water filtration or treatment may vary between water vending machines.

These particular machines are capable of refilling both one- and five-gallon bottles (hence the extra height).

You can find gallon jugs of water for sale at Wal-Mart Supercenters on the beverage aisle.

Depending on the filtration method and brand as of late August 2010, you can pay anywhere from $0.78 per gallon (store brand of "drinking water") to a little over $1.00 per gallon (name brand).

Even the higher end gallon water jugs are less expensive than the same size water jugs at truck stops...



Truck Stop Water for Sale

Pictured below is a display of one-gallon containers of bottled water for sale at a truck stop. You may find them either refrigerated, as shown here, or not refrigerated.

Notice the price: 2/$3 (or $1.50 each). Ouch!

A display of one-gallon containers of bottled water for sale at a truck stop. You may find them either refrigerated, as shown here, or not refrigerated.

We didn't think that gallon water sold in a truckstop could get any more expensive. But as we were writing this page, Vicki found the display below in a small truckstop in North Carolina. Notice two things:

Gallon water sold at a truckstop for $1.69 each.

First, this is "natural spring water."

Second, the cost is $1.69 (which Vicki enlarged in the inset).

Somebody evidently removed one (bought it?) because there is one gallon missing from rack.





The Most Expensive Water, Gallon-for-Gallon

This is the most expensive way to buy bottled water: in individual bottles.

This is the most expensive way to buy bottled water: in individual bottles.

Some manufacturers attempt to "enhance" water by adding

  • flavors,
  • sweeteners (natural or artificial),
  • coloring and
  • perhaps other ingredients.

Let's take a close-up look at one...


This is a 20-ounce bottle of VitaminWater -- from the refrigerated case pictured above -- on sale at a truck stop for $1.50.

Let's do the math and calculate the per-gallon cost of this product:

  • 1 gallon = 128 ounces
  • 20 ounces/(128 ounces/gallon) = 0.15625 gallon
  • $1.50 (for the 20 ounce bottle) / 0.15625 gallon = $9.60/gallon

Double ouch!

Based on cost alone, we think you would be better off drinking plain water. (Also it is best to get your "vitamins" from good, nutritious, wholesome food.)

Also, we urge you not to fall for the old "It's just $1.50" tack. We'll show below how the money can really add up fast.

Could you be putting your money toward something you would enjoy more and that will last longer? (Check out our goal setting page.)

This is a 20 ounce bottle of VitaminWater on sale at a truck stop for $1.50.


Water from Home

If you can get your water "for free" at home, great. But many professional drivers either don't have a home or don't get through home turf often enough to get enough water to last through their entire tours. That's where water vending machines come in handy.



Differences in Water Vending Machines

A water vending machine at a Wal-Mart Supercenter that has button delivery.

We have seen two different styles of water vending machines at Wal-Mart locations:

  • button-delivery and
  • handle-delivery.

The one pictured at left has button-delivery.

Button 1 (yellow) is supposed to lower a clear plastic cylinder over the mouth of the jug. Not all of the machines lower the cylinder.

Button 2 (green) starts the water vending process.

Button 3 (red) stops the water vending process.

Of course, the opening of the water jug must be directly under the water flow.

Unfortunately, the force of the water coming from some button-delivery water vending machines tends to be so hard that customers cannot get a "full" gallon without manipulating the buttons in a go-stop, go-stop manner.

Water machines with handle-delivery let users control the force of the water coming out.





Your Potential Savings

Let's do a little more math to determine your potential savings by using a water vending machine to get refills instead of buying new bottles either at a grocery store or a truck stop. (We'll use the more common per-gallon truckstop price of $1.50 in our calculations.)

The rule of thumb is that a person is supposed to drink eight 8-ounce glasses of water a day (64 ounces or 1/2 gallon total). We know that we personally don't drink anywhere near that amount of water because if we did, we would constantly be stopping to go to the bathroom. However, for the sake of the calculation, let's use that figure and various lengths of tour.

Note: We did not include the cost of a new water jug for water refills. Near some water vending machines, you may find a display of empty water bottles. We know from experience that some plastic water bottles are much flimsier than others.

In our table, the yellow row represents the per-gallon price. All of the other calculations are based on that.

Number of days Gallons of water Gallon refill at $0.37 each New gallon at $0.78 each Truck stop gallon at $1.50 each 20-ounce water-based drink at $1.50
1 $0.37 $0.78 $1.50 $9.60
1 0.5 $0.19 $0.39 $0.75 $4.80
7 3.5 $1.30 $2.73 $5.25 $33.60
14 7.0 $2.59 $5.46 $10.50 $67.20
21 10.5 $3.89 $8.19 $15.75 $100.80
28 14.0 $5.18 $10.92 $21.00 $134.40


How is Water Used?

The professional truck driver pictured below is dispensing water from a 5-gallon water container that is balanced near or on the catwalk behind his tractor. He was cleaning out his coffee cup.

When you figure how much water you'll need on the road, you will want to make sure to take into account all of the ways you plan to use water, such as for making hot beverages, cooking and washing dishes.

You may or may not get a better per-gallon price if you buy multiple gallons (such as in a 5-gallon container) at a time.

This driver is dispensing water from a 5-gallon water container that is balanced near the catwalk behind his tractor.

Since one gallon of water weighs about 8.35 pounds, the weight of a 5 gallon container of water is almost 42 pounds.

Be careful lifting that much weight if you're not used to it. We personally consider that one-gallon jugs of water are easier to lift, move and store in the truck.






truck drivers money saving tip icon

Money saving tip: Besides using water vending machines to refill water jugs, Vicki makes it a practice to refill the ones we use at the water fountains at Mike's trucking company's terminals as often as we come through.

There can be differences in water taste depending on where you get it. Obtain the kind that has been run through the filtration or treatment method of your choice. The cost of filtering and treating water (such as by distillation or reverse osmosis) can affect the cost of the product.

Make sure that you don't get short-changed on the amount of water you get from water vending machines. Just because the water delivery has stopped does not mean you must settle for less than a gallon upon checkout.

To help avoid spills and leaks, consider getting sturdier bottles. Some folks discourage the use of bottles that have held other products for water refill use. If you decide to go this route, you will want to be careful to make sure the bottles are clean before you refill them with water.

If you are inclined to buy refill water, make sure that the store you want to park at allows truck parking. Some Wal-Mart locations are just fine but others are not. You don't want to risk getting a ticket or having your rig towed while you are inside.

Also, to save yourself the fuss and bother of stopping at a Wal-Mart to get refill water when they don't have water vending machines, you can go to www.Wal-Mart.com, select the store locations link/button, look for a store one along your route and call ahead of time to ask if they have at least one refill machine in the store. We were disappointed to learn that the Wal-Mart Supercenter in Albany, GA, did not have water refill machines as of late August 2010.

Another potential way to get water is to get a block or bag of ice for a good cost and let it melt. We know that ice vending machines such as Ice House America are becoming very popular and are cropping up in a variety of places. Many of them sell either a 16-pound bag of ice or 20-pound bulk ice (no bag) for around $1.50-$2.00. If you consider that some truckstops sell a 10-pound bag of ice for $1.99, then this ice is a bargain. A 16-pound bag of ice can melt into not quite two gallons of water.








Return from Water Vending Machines: Bottle Your Own Water Less Expensively to our Health and Wellness page or our Truck Drivers Money Saving Tips home page.












Site Sponsor


HealedTrucker.com



Our Site Sponsorship Policy













Subscribe to Newsletter

Email

Name

Then

Don't worry -- your e-mail address is totally secure.
We promise to use it only to send you
Truck Drivers Money Saving Tips Email Newsletter.










Join us on our social network
Social networking channel on YouTube
Follow us on Pinterest.





[?] Subscribe To Truckers' Savings Blog

XML RSS
follow us in feedly
Add to My Yahoo!
Add to My MSN
Subscribe with Bloglines



Copyright © 2009-2014. All Rights Reserved. NKBJ InfoNet, LLC
www.Truck-Drivers-Money-Saving-Tips.com
All information on this site is intended for informational and educational purposes.
It neither substitutes for professional advice nor negates user responsibility to do due diligence.